Zdrowy kręgosłup, mobilność i pełne zakresy ruchu.
Rodzimy się w pełni sprawni, mobilni i elastyczni. Wraz z wiekiem powoli tracimy te zdolności, a raczej właściwości naszych tkanek, coraz bardziej ograniczając sposób w jaki się poruszamy.
Siedzący tryb życia ogranicza nasze ruchy do niezbędnego minimum. Często siedzimy wiele godzin w pracy, przemieszczając się z niej i do niej, a także w domu „odpoczywając”.
Jednak aby wraz z wiekiem zachować zdrowie i możliwość poruszania się, nie powinniśmy doprowadzić do jej utraty. Aktywność fizyczna poza wpływem na układ ruchu ma także ogromny wpływ na pozostałe elementy życia. Regulując wydzielanie neuroprzekaźników takich jak adrenalina, noradrenalina czy serotonina- wpływa na samopoczucie w ciągu dnia, nasze decyzje czy odczucia.
Aktywność fizyczna wspiera wydzielanie BDNF (brain-derived neurotrophic factor) czyli białka wydzielanego przez neurony, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania neuronów, procesów uczenia się i zapamiętywania, oraz regeneracji neuronów(mózgu!).
Niskie poziomy BDNF prowadzą do degeneracji nerwów i są obserwowane np w chorobie Parkinsona.
Aktywność fizyczna ma wiele twarzy. Mogą to być spacery, jazda na rowerze czy treningi siłowe. Bardzo istotne jest utrzymywanie podwyższonego tętna przez dłuższy czas (ok 30 minut).
Zdrowy kręgosłup - trening w domu.
Zacznij od prostych ruchów, wykonaj:
- Rotacje bioder, w obie strony. Już tutaj pozwalaj swojemu kręgosłupowi pracować, wyginać się. Poczuj gdzie leżą jego ograniczenia.
- Rotacje barkami- biodra zostaw w miejscu, zrób natomiast krążenia ramion- ponownie w różne strony, poczuj płynność w tych ruchach
- Skłony w podłogi. Możesz uginać lekko kolana, schodź do nóg pojedynczo, oraz będąc na dole przesuwaj się z jednej nogi na drugą. Znów- poczuj gdzie masz ograniczenia ruchomości, i postaraj się w tym miejscu spędzić chwilę dłużej.
- Zejścia do przysiadu. Nie musi być idealny. Możesz odrywać nogi od podłogi, możesz się garbić i pomagać sobie rękoma. Ważne, aby go robić regularnie, wtedy zaczniesz czuć się w tej pozycji komfortowo i wygodnie.
- Unoszenia bioder- leżąc na plecach, ugnij nogi w kolanach. Możesz także unieść palce stóp i jako podpory używać tylko pięt. Ruch jaki chcemy wykonać to uniesienie bioder wysoko, wraz z mocnym spięciem pośladków. Po wyjściu w górę robi sekundę pauzy, i powoli schodzimy w dół. Taki ruch powtarzamy ok 20 razy. Gdy nie stanowi to wyzwana, możemy zrobić to ćwiczenie na jednej nodze- druga jest lekko uniesiona w powietrze, lub/i wydłużać fazę utrzymania w górze oraz powrotu na dół.
To ćwiczenie pobudzi do pracy pośladki, które wraz z mięśniami brzucha tworzą bardzo ważną podporę dla kręgosłupa.
- Możesz także popracować rotacyjnie kręgosłupem. Leżąc na plecach, ramiona ułóż pod kątem 90 stopni do ciała. Następnie unieś wyprostowaną nogę, oraz dotnij nią do dłoni po przekątnej. Używaj nóg na zmianę, starając się nie odrywać barkami od ziemi.
Ćwiczenia te pomogą zachować mobilność kręgosłupa oraz stawów. Jeśli odczuwasz w nich dyskomfort lub ból- warto skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Jeśli chcesz podnieść jakość swojego życia, poprawić zdrowie oraz czerpać radość ze sportu- skontaktuj się ze mną, a przedstawię Ci możliwe warunki współpracy.